GAL POMADKA OCHRONNA Z OLEJEM WIESIOŁKA 4
GAL
POMADKA OCHRONNA
Z OLEJEM WIESIOŁKA 4,30g
Działanie
-
zapobiega wysychaniu i pękaniu warg,
-
delikatnie natłuszcza i łagodzi podrażnienia.
Wskazania
-
przeznaczona do ochrony ust przed działaniem czynników atmosferycznych: słońca, wiatru, mrozu,
-
szczególnie przydatna w solarium, na plaży, w górach.
Wiesiołek to ogólna nazwa roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce występuje ok. 30 gatunków – najpospolitszym jest wiesiołek dwuletni, którego ojczyzną jest Ameryka Północna. Zazwyczaj ma żółte kwiaty. W naszym kraju najczęściej rośnie w lasach, przy drogach i rzekach czy pod murami. Wiesiołek dwuletni to roślina ozdobna i lecznicza. Olej wiesiołkowy (Oleum Oenotherae), tłoczony na zimno z nasion tej roślinki, pomaga w zwalczaniu wielu chorób i chroni przed niektórymi schorzeniami.
Dwa wyjątkowe kwasy
Swoje prozdrowotne właściwości olej z wiesiołka zawdzięcza składowi – zawiera m.in. kwas linolowy i gamma-linolenowy (GLA). Ten pierwszy jest niezbędnym nienasyconym kwasem tłuszczowym; należy do grupy kwasów omega-6, które regulują czynności fizjologiczne w organizmie i uczestniczą w przemianach biochemicznych. Od dawna znane jest korzystne działanie kwasu linolowego na skórę, bywa on zatem częstym składnikiem kosmetyków. Olej wiesiołkowy zawiera aż 70 proc. kwasu linolowego.
Natomiast kwas gamma-linolenowy, bardzo rzadki kwas występujący u roślin, również należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. GLA obniża poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie, korzystnie wpływa na gospodarkę trójglicerydów, a także redukuje stany zapalne i łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Stosuje się go w przypadku schorzeń o podłożu miażdżycowym, a także w chorobach sercowo-naczyniowych. Kwas gamma-linolenowy wzmacnia również odporność – co ciekawe, spora jego ilość znajduje się w mleku matki. W oleju z wiesiołka kwasu GLA jest ok. 9 proc.
Amerykańscy uczeni odkryli, że kwas gamma-linolenowy jest także skuteczny w profilaktyce raka piersi – hamuje aktywność genu odpowiedzialnego za wzrost komórek rakowych.
Działanie wewnętrzne i zewnętrzne
Kwasy obecne w oleju z wiesiołka działają leczniczo w chorobach reumatycznych, w przypadku złamań i uszkodzeń więzadeł – dzieje się tak, ponieważ olej wiesiołkowy regeneruje tkankę chrzęstną i łączną właściwą. Spożywanie oleju z wiesiołka chroni także przed stanami lękowymi, migrenami, wpływa kojąco na emocje, a nawet poprawia humor, dlatego zaleca się go w depresji. Kwasy zawarte w tym oleju regulują procesy przemiany materii.
Olej z wiesiołka pomaga w leczeniu również takich schorzeń jak: artretyzm, łuszczyca, toczeń, trądzik (młodzieńczy i różowaty), pokrzywka, egzema, stwardnienie rozsiane, gościec postępujący, nadpobudliwość u dzieci, zaburzenia koncentracji i pamięci, astma, neuropatia cukrzycowa czy alergie. Olej wiesiołkowy łagodzi objawy przekwitania. Warto go spożywać przy wypadaniu włosów i problemach ze skórą (olej wiesiołkowy redukuje ilość wytwarzanego łoju i zapobiega powstawaniu zaskórników). Poza tym znakomicie nawilża skórę przesuszoną i działa na nią kojąco.
Warto też wiedzieć, że olej wiesiołkowy po wymieszaniu z płynnym tranem w stosunku 1:1 będzie pomocny w leczeniu wyprysków, oparzeń oraz trudno gojących się ran.
Jak wynika z badań, dzieci kobiet, które podczas karmienia piersią spożywały ten olej, znacznie rzadziej zmagają się z różnymi alergiami. Udowodniono także, że olej wiesiołkowy korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego u niemowląt. Olej ten jest wskazany w przypadku osób odchudzających się, ponieważ hamuje rozwój komórek tłuszczowych.
Jak go dawkować?
Olej z wiesiołka można pić, przyjmować w postaci kapsułek albo stosować bezpośrednio na skórę – w tym ostatnim przypadku 3-4 krople należy wmasować opuszkami palców i masować skórę przez 20-30 sekund, by olej dobrze się wchłonął. Olej wiesiołkowy zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa też odmładzająco.
Najczęściej zaleca się dawkę 6-8 gramów (u dorosłych) i 3-4 gramów (u dzieci) dziennie. Dla porównania: łyżeczka ma zazwyczaj pojemność 5 gramów. Olej można śmiało dodawać do jedzenia. Uwaga: oleju z wiesiołka nie należy podgrzewać, ponieważ traci on wtedy swoje cenne właściwości.
Nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania oleju z wiesiołka, jednak jeśli chcemy leczyć nim poważne choroby, warto skonsultować to z lekarzem. Olej wiesiołkowy dostępny jest w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością oraz w aptekach.