Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Probiotyki dla kobiet w ciąży

( ilość produktów: 3 )

Specjaliści z dziedziny ginekologii rekomendują stosowanie takich suplementów mniej więcej od połowy okresu ciąży. Duża grupa medyków uważa jednak, że pełne działanie tych preparatów można uzyskać tylko w ostatnim miesiącu przed przyjściem dziecka na świat. Sprawdzony probiotyk może sprawić, że ciąża przebiegnie bez dodatkowych problemów jelitowo-trawiennych. Ponadto jest w stanie zapobiec przenoszeniu niektórych dolegliwości matki na noworodka. Warto włączyć go do suplementacji właśnie w tym czasie.

Jakie właściwości mają probiotyki dla kobiet w ciąży?

Głównym oddziaływaniem takiego preparatu, wpływającym na matkę i płód, jest zapobieganie przeniesieniu potencjalnej alergii. Zarówno w rozumieniu klasycznych dolegliwości związanych z pyleniem roślin, jak też nietolerancji pokarmowych. Probiotyki dla kobiet w ciąży są niezwykle pomocne w walce z przewlekłymi zaparciami albo biegunkami. Obie dolegliwości w dłuższej perspektywie mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, stąd warto włączyć do suplementacji właśnie środek rekomendowany przyszłym matkom. Z całą pewnością probiotyk należy brać w przypadku leczenia antybiotykiem. Kolejną okolicznością jest infekcja intymna w okresie ciąży. Preparat przyda się również podczas odbywania długich podróży przed „ostatecznym rozwiązaniem”. Choć tuż przed porodem z zasady lepiej unikać dalekich wypraw. Przy okazji warto pamiętać o higienie.

Czy probiotyki dla kobiet w ciąży są w pełni bezpieczne?

Odpowiedź na tak postawione pytanie będzie dość jednoznaczna. Probiotyki w ciąży są bezpieczne, a pewną dozę ostrożności należy zachować jedynie w niektórych przypadkach. W tym względzie trzeba wymienić:

  • narodziny wcześniaka,
  • kobiety z pewnymi deficytami odporności,
  • kobiety ciężko chore w ciąży, które znajdują się w stanie krytycznym.

Jedynym zagrożeniem dla pozostałych jest fakt, iż samodzielnie wybrany probiotyk okaże się mało skuteczny. W efekcie trzeba będzie zwrócić się po poradę lekarską. Częstym błędem własnych zakupów jest też przekonanie, że spokrewnione szczepy bakterii będą miały zbliżone działanie. Tymczasem często bywa zupełnie odwrotnie, ponieważ dana grupa może różnić się docelowym zastosowaniem. Znaczenie ma też precyzyjna charakterystyka problemu zdrowotnego, związana na przykład z przyczynami wystąpienia konkretnej dolegliwości.

Szczepy probiotyczne polecane dla kobiet w ciąży

Czas oczekiwania na narodziny potomka może wymagać zakupu optymalnego probiotyku. Wśród szczepów bakterii szczególnie polecanych kobietom w okresie ciąży są:

  • S. Thermophilus,
  • Bifidobacterium,
  • Lactobacillus.

Wszystkie wymienione typy chronią noworodka przed: martwiczym zapaleniem jelit, egzemą, a także zapaleniem błony śluzowej. Nie można zapominać o tym, że jeden ze wskazanych probiotyków dla kobiet w ciąży zminimalizuje ryzyko automatycznych odruchów wymiotnych u małego dziecka. W rezultacie pośrednio zabezpieczy je przed odwodnieniem oraz wystąpieniem poważniejszej infekcji jelitowej. Korzystne działanie takich preparatów dotyczy także pań cierpiących na tak zwaną cukrzycę ciążową. To właśnie dzięki nim zdiagnozowana hiperglikemia będzie miała wyłącznie charakter przejściowy.

pixelpixelpixel